Logo Stoczek Łukowski

menu

Licznik odwiedzin

W tym miesiącu: 7268
W sumie: 117312

News

News zdjęcie id 745

Stoczkowskie świętowanie Wiktorii 1920!

14.10.2020

 

 

 

11 października 2020 roku w parku miejskim „Chojniak” w Stoczku Łukowskim przy zachowaniu zasad reżimu sanitarnego odbył się piknik historyczny „Stoczkowskie świętowanie Wiktorii 1920”.

Imprezę rozpoczęło wystąpienie dyrektora Miejskiego Ośrodka Kultury- Macieja Morenia oraz przywitanie zebranych wśród których byli przedstawiciele władz miasta: Burmistrz Marcin Sentkiewicz i Radni Rady Miasta z Przewodniczącym Rady Miasta Krzysztofem Szczepańczykiem na czele; przedstawiciele władz Gminy Stoczek Łukowski z Wójtem Markiem Czubem; Ks. Proboszcz miejscowej parafii – Sławomir Sulej; przedstawiciele stoczkowskich placówek oświatowych z Dyrektorkami Ewą Mokicką i Wiesławą Milczuk oraz przedstawiciele stowarzyszeń z Prezes Towarzystwa Przyjaciół Stoczka Hanną Stosio, Prezes ŚZŻAK koło w Stoczku Łukowskim - Katarzyną Markiewicz oraz niezrzeszeni pasjonaci lokalnej historii.


Huczną inauguracją pikniku był wystrzał z repliki armaty zdobytej przez oddziały gen. Dwernickiego w bitwie pod Stoczkiem przygotowany przez Stowarzyszenie Inkubator Kreatywności Społecznej z asystą uczniów Zespołu Szkół w strojach powstańczych.
Później koordynatorka projektu Agnieszka Barej przedstawiła dalszy przebieg uroczystości, zachęcając do zwiedzania wystawy „Wiktoria 1920 w stoczkowskich życiorysach” zawierającej informacje o stoczkowskich bohaterach z okresu odzyskania i umacniania niepodległości oraz do oglądania prac plastycznych przesłanych na konkurs plastyczny „Stoczek sto lat temu i za sto lat” , które zostały zrealizowane w ramach projektu.

Następnie uczniowie Zespołu Szkół wprowadzili zebranych w klimat wojny polsko - bolszewickiej przez montaż słowno – muzyczny przygotowany pod kierunkiem nauczyciela historii Marcina Gomółki, który w dalszej części pikniku przedstawił sytuację międzynarodową i przebieg tej wojny na naszych ziemiach.

Niezapomnianych wrażeń dostarczył okolicznościowy koncert Orkiestry Dętej OSP pod batutą kapelmistrza Dariusza Kaczmarskiego z udziałem solistów kierowanych przez Iwonę Gastołek. Koncert pięknych utworów patriotycznych w nowych aranżacjach tak podobał się publiczności, że nie obeszło się bez bisów.

W scenerii, której prócz parkowej zieleni stanowiły wozy taborowe z epoki udostępnione przez pochodzącego ze Stoczka pasjonata historii Zbigniewa Nowosielskiego prowadzącego Biuro Rekonstrukcyjno-Technologiczne Zabytkowej Inżynierii Pojazdowej – odbyła się inscenizacja potyczki polsko – bolszewickiej. Głośna strzelanina, scenki z próby ustanowienia władzy bolszewickiej z udziałem rekonstruktorów w strojach wojskowych i cywilnych, ciekawa narracja wyjaśniająca widzom okoliczności historyczne takich potyczek, których wiele odbywało się podczas tej wojny – bardzo podobały się zebranej publiczności. Inscenizację przeprowadziły grupy rekonstrukcji historycznej: GRH im. 31 Pułku Strzelców Kaniowskich i EKD Landszturm 40+, zaś nieocenioną pomocą w organizacji pokazu służył p. Mariusz Komacki, który pracował jako konsultant kilkudziesięciu filmów historycznych (w tym takich znanych tytułów, jak „Czas honoru”, „Kamienie na szaniec”, „Tajemnica Twierdzy Szyfrów”).

Końcową częścią pikniku było rozstrzygnięcie i wręczenie nagród w konkursie plastycznym i multimedialnym, które odbyły się w ramach projektu.
W konkursie multimedialnym „Wiktoria 1920 w stoczkowskich życiorysach” laureatami zostali:
W kategorii A uczniowie szkół podstawowych:
I. Gabriela Szczepańczyk
II. Mateusz Kania
W kategorii B uczniowie szkół ponadpodstawowych:
I. Dominik Wołoszka
II. Klaudia Bogusz
III. Kinga Paduch
W kategorii C uczestnicy zajęć Warsztatów Terapii Zajęciowej:
I. Olga Soćko

W konkursie plastycznym „Stoczek sto lat temu i za sto lat” zwyciężyli:
W kategorii A dzieci w wieku przedszkolnym:
I. Marcel Sałasiński
II. Iga Król
III. Zuzanna Oszkiel
W kategorii B uczniowie kl. I-III szkół podstawowych:
I. Natalia Głasek
II. Nikola Celej i Zuzanna Król
III. Aleksander Tomasiewicz
W kategorii C uczestnicy zajęć Warsztatów Terapii Zajęciowej:
I. Olga Soćko i Sylwia Sobiech
II. Anna Jasińska
III. Grzegorz Pułtorak

Organizatorzy Pikniku serdecznie dziękują Clubowi Weteranów Szos oraz Miejskiemu zakładowi Gospodarki Komunalnej za pomoc w organizacji imprezy.
 

Działanie odbyło się w ramach projektu „Wiktoria 1920 w stoczkowskich życiorysach”, który jest realizowany przez MOK w partnerstwie z Burmistrzem i Radą Miasta Stoczek Łukowski, Towarzystwem Przyjaciół Stoczka Łukowskiego, Miejską Biblioteką Publiczna w Stoczku Łukowskim, Zespołem Oświatowym w Stoczku Łukowskim, Zespołem Szkół w Stoczku Łukowskim, Stowarzyszeniem Inkubator Kreatywności Społecznej oraz Ochotniczą Strażą Pożarną w Stoczku Łukowskim. Projekt dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Koalicje dla Niepodległej".

 

 

Burmistrz miasta zaprasza

<p>MARCIN SENTKIEWICZ</p>

MARCIN SENTKIEWICZ

Przyjęcia interesantów:

Burmistrz Miasta Stoczek Łukowski przyjmuje interesantów w każdy wtorek w godzinach 8.00 - 9.00.

Urząd Miasta Stoczek Łukowski

Plac T. Kościuszki 1
21-450 Stoczek Łukowski
tel.: 25 797-00-01, 25 797-01-73
fax: 25 797-00-73
e-mail: [email protected]

Urząd Miasta czynny jest od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.30 do 15.30

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

grudzień 2023
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.