News
Dni Szelążkowe - Toruń 9-11 luty 2018 rok
12.02.2018
W dniu 9 lutego 2018 roku Pan Ireneusz Szczepanik – Burmistrz Miasta oraz Pan Artur Piskorz – Przewodniczący Rady Miasta wraz z Panem Markiem Czubem – Wójtem Gminy oraz Panią Iwoną Brodzik – Dyrektorem Gminnej Biblioteki Publicznej uczestniczyli w uroczystościach pn. „DNI SZELĄŻKOWE”, które odbyły się w Toruniu.
Uroczystości rozpoczęły się od sesji naukowej poświęconej założycielowi Zgromadzenia Sióstr św. Teresy od Dzieciątka Jezus. W trakcie wydarzenia swoje prelekcje wygłosili m.in. dr hab. Maciej Krotofil, który mówił o „Wołyniu w czasach biskupa A. P. Szelążka” oraz dk. Prof. Waldemar Rozynkowski z wykładem pt. „Biskup A. P. Szelążek w Zamku Bierzgłowskim – pamięć o Słudze Bożym”. Piątkowe spotkanie zakończył występ grupy teatralnej Łucka z Ukrainy.
W sobotę obchody przeniosły się do Ratuszu Staromiejskiego. Początek przewidziany był na godzinę 18:30. Goście obejrzeli spektakl „Kto we łzach sieje”. Następnie odbył się koncert ku czci Sługi Bożego ks. bp Adolfa Piotra Szelążka z udziałem zespołu Grace.
„Dni Szelążkowe” zakończyły się w niedzielę Mszą św. o łaskę rychłej beatyfikacji ks. bpa A. P. Szelążka, która odbyła się w kościele św. Jakuba w Toruniu. Na zakończenie uczestnicy uroczystości odmówili wspólną modlitwę przy sarkofagu Sługi Bożego.
Patronat medialny nad „Dniami Szelążkowymi” objęły Radio Maryja i Telewizja Trwam.
Biskup Adolf Piotr Szelążek urodził się w 1865 r. w Stoczku Łukowskim, a w 1888 r. przyjął w katedrze płockiej święcenia kapłańskie. W 1925 r. papież Pius XI mianował go ordynariuszem diecezji łuckiej na Wołyniu. Na początku II wojny światowej Łuck i cała diecezja zostały zajęte przez wojska radzieckie. Nowa władza sowiecka wyrzuciła biskupa z jego siedziby, zamknęła kurię i seminarium duchowne. Biskup Szelążek stał się symbolem sprzeciwu wobec nowej sytuacji politycznej oraz państwowej na Wołyniu. Pomimo nakazu, nie opuścił swojej diecezji. Został aresztowany i więziony w Łucku oraz w Kijowie. W przeprowadzonym procesie zażądano dla niego kary śmierci. Po intensywnych staraniach wspieranych przez Stolicę Apostolską w 1946 r. biskup Szelążek został zwolniony z więzienia i deportowany do Polski. Osiadł w Zamku Bierzgłowskim, który stał się siedzibą prowizorycznej łuckiej kurii diecezjalnej. Tam zmarł w 1950 roku - 13 lutego został pochowany w Toruniu w krypcie kościoła św. Jakuba pod prezbiterium. Uroczystościom pogrzebowym przewodniczył Prymas Polski Stefan Wyszyński.
23 stycznia 2018 r. w kościele św. Jakuba odbyła się ekshumacja, rekognicja i przeniesienie szczątków biskupa Szelążka z krypty do nawy bocznej kościoła św. Jakuba. Szczątki te zostały złożone w sarkofagu, wykonanym w tym celu przez toruńskiego artystę Tadeusza Wojtasika. Przeniesienie szczątków jest związane z trwającymi od 2010 r. staraniami o beatyfikację bpa Szelążka. Zainicjował je bp toruński Andrzej Suski, który na prośbę sióstr terezjanek (bp Szelążek był założycielem tego zgromadzenia) powołał komisję do zgromadzenia materiałów historycznych potrzebnych do procesu beatyfikacyjnego. W 2013 r. komisja ta zakończyła swoją pracę i uroczyście otwarto proces beatyfikacyjny na poziomie diecezji toruńskiej, który trwał do 2016 roku. Przeniesienie szczątków bpa Szelążka z krypty kościoła św. Jakuba do sarkofagu służy ich zabezpieczeniu, gdyż z chwilą beatyfikacji stają się relikwiami i mogą być w kościele przedmiotem kultu.
W procesie beatyfikacji czynnie uczestniczy Ksiądz Prałat Józef Huszaluk, Parafia p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Stoczku Łukowskim, Miasto Stoczek Łukowski oraz Gmina Stoczek Łukowski.
ZAPROSZENIE ORAZ PROGRAM UROCZYSTOŚCI